Jak jsme se vydali do Arény Jaromíra Soukupa

2. ledna večer vzbudila Aréna Jaromíra Soukupa na TV Barrandov řadu diskusí na internetu. Už když jsem se o chystaném pořadu dozvěděl, začal jsem zjišťovat, jestli by bylo možné se dostat přímo do studia. To se nakonec nepovedlo.

Jak vypadala debata, už pravděpodobně víte, případně si to můžete pustit v archivu. Za pozornost ale stojí také dění v zákulisí pořadu. Několikrát jsem už byl v pořadu Máte slovo na ČT 1, kde to je trochu podobné, co se týče bouřlivé diskuse, ale zato publikum je tam vždy přesně rozděleno, je vyvážené a diváci jsou zváni do studia přesně podle kapacity, aby se nestalo, že někdo dorazí, ale do studia už se nevejde.

Na TV Barrandov to ale funguje jinak. Přijít může každý. Není nutno se nikde předem registrovat. Přestože nepatřím ke skalním příznivcům Michala Horáčka, tentokrát jsme se se skupinkou přátel přidali k jeho fanklubu, protože další naši oblíbení kandidáti v pořadu nediskutovali. Dorazili jsme přesně na čas, ve 20:30, do ateliéru číslo 2, ze kterého se pořad vysílá. Tam jsme ale skoro hodinu čekali v chodbě, kde jsme se zatím zdravili s dalšími známými tvářemi, a diskutovali jsme o aktuálních tématech. Jedna z příznivkyň Michala Horáčka nám rozdávala zajímavé transparenty, například i ten s heslem "Horáček je český Trump".

Když se konečně fronta začala hýbat, postupně jsme se sunuli ke vchodu do studia. Během toho nás ale ochranka vyzvala, abychom se posunuli o pět metrů dozadu, a abychom uvolnili cestu. Pak vyzvali skupinu SPO, aby prošla přednostně do studia. Zajímavé na tom je, že tato skupina nebyla nijak kontrolována, jestli u sebe někdo nemá zbraň, zatímco příznivci Michala Horáčka byli důkladně prohlíženi, podobně jako když jdete navštívit fotbalové utkání. Následně ochranka řekla, že už je to plné, že publikum musí být vyvážené, a proto zbývající příznivce Michala Horáčka už nemůže pustit dovnitř. Šli jsme tedy pořad sledovat do blízké restaurace.

Je zajímavé, že se k tomu TV Barrandov následně vyjádřila tak, že musí dodržovat protipožární předpisy, a je nutná také vyváženost publika. Protipožární předpisy bych samozřejmě pochopil, a přiznám se, že nevím, jak tyto předpisy právě v tomto studiu stanoví maximální počet lidí uvnitř. Podle svědků, kteří se do studia dostali, ale navíc uvnitř zůstalo několik volných míst k sezení, a také dostatek místa k stání. Na FB to popsal například Marek Otypka. Zároveň si myslím, že deset lidí, kteří se do studia nedostali, už by ten poměr diváků výrazně nezměnili. Nevím, jestli se ochranka bála, že zrovna my budeme pokládat záludné otázky.

Martin Uhlíř zase na FB informoval o tom, co zažil ve studiu. I když byli příznivci Michala Horáčka vyzvání, aby šli do levé části studia, některá místa zde už obsadili komparzisté (údajně za pořad dostávají 300 Kč), a bránili příznivcům Michala Horáčka v přístupu do první řady hned u mantinelů, kde by se mohli dobře hlásit o slovo a pokládat otázky. Martin Uhlíř se v průběhu pořadu sice dostal ke slovu, ale jak uvedl, tak se ho těsně před začátkem pořadu snažila vytlačit i ochranka. Příznivci Michala Horáčka se tak ve studiu různě rozptýlili mezi komparzisty.

Tým Michala Horáčka navíc sdělil, že od TV Barrandov měli slíbeno 100 míst pro diváky ve studiu, ale až v úterý dopoledne dostali zprávu, že se do studia vejde jen 50 lidí. Přijde mi hodně zvláštní, že byli někteří komparzisté vpuštěni do studia dříve, aby obsadili nejlepší místa. Do té doby jsem si myslel, že jsou tam primárně vpuštěni diváci, kteří přišli vyjádřit názor, a až pak je publikum doplněno o kompars. Takto se do studia nedostali diváci, kteří chtěli vyjádřit svůj názor. A jak vždycky opakuje Jaromír Soukup, chce dát všem možnost, aby se vyjádřili. Jak jsem se přesvědčil, neplatí to ale opravdu pro všechny. TV Barrandov evidentně nepočítala s takovým zájmem. Přesto si myslím, že příznivci Michala Horáčka byli v pořadu aktivnější a hlasitější než skupina SPO.

Autor: Šimon Hlinovský | neděle 7.1.2018 2:53 | karma článku: 42,24 | přečteno: 12417x